Nem szelídül az iráni rezsim, de azért Európával egyeztetne az atomprogramjáról
Amerikával most nem lenne akkora szerencséjük, mivel visszatért a szankciópárti Trump, de Párizs nagyon kemény dió lesz.
Ma a politikusok súlyos árat fizethetnek azért, ha meg akarják védeni országuk határait az illegális migrációtól. Ennek ellenére egyre több helyen vezetnek be szigorúbb intézkedéseket a bevándorlás megfékezésére.
FOTÓ: REUTERS / NURPHOTO / GABRIELE MARICCHIOLO
A nyugati világban továbbra sem csillapodik a migrációs vita. Az illegális bevándorlásból fakadó problémák olyan szintre emelkedtek, hogy szinte nincs nyugati társadalom, ahol a lakosság ne követelne szigorítást. Sok esetben azonban hiába van meg a politikai akarat a határvédelemre, az emberjogi szervezetek vagy akár a bíróságok is megakadályozzák a politikusokat abban, hogy fellépjenek az illegális migráció ellen. Ez történt Olaszországban Matteo Salvinivel, a Liga párt vezetőjével. Az ország évek óta küzd azzal, hogy a migránsok az olasz partokat használják Európa kapujaként. Az emberek egy része csónakon érkezik, más része olyan civil szervezetek hajóján, amelyek a tengeren átveszik a ladikokból a bevándorlókat. Emlékezetes: 2019-ben Salvini belügyminiszterként nem engedélyezte, hogy Lampedusán kikössön egy 147 migránst szállító hajó, amelyet az Open Arms nevű nonprofit szervezet működtetett. A politikus elmondása szerint az embercsempészeket szerette volna elriasztani a kikötők lezárásával, egy bírósági végzés azonban felülírta a miniszteri döntést, és a hajó három hét után kiköthetett a szigeten.
Az ügy miatt 2021-ben Salvinit bíróság elé állították, és
az ügyészek azzal vádolják, hogy emberrablást, valamint kötelességszegést követett el.
A tárgyalás nagy médiafigyelmet kapott, az ügyészség egyik tanúja Richard Gere színész volt, aki ott volt az Open Arms hajóján. A BBC beszámolója szerint októberben születhet ítélet. Matteo Salvini azzal érvel, ő csak meg akarta akadályozni, hogy Olaszország „egész Európa menekülttáborává” váljon.
Giorgia Meloni kormányfő is felháborodottan nyilatkozott a miniszterelnök-helyettes ügyével kapcsolatban. Az X-en közölte: Salvini csak a munkáját végezte, s a határok védelme kötelesség, nem bűncselekmény. A Statista adatai szerint 2019-ben jelentősen csökkent azoknak a száma, akik megkíséreltek partra szállni Olaszországban, 2023-ban azonban drámai növekedés következett be: 157 ezren érkeztek hajóval illegálisan olasz földre. Ez az adat 2015 és a rekordévnek számító 2016 számai között van. Olaszország tavaly megállapodást kötött Albániával, hogy a tengeren kimentett migránsok egy részét oda küldik, és a menedékkérelmüket is ott bírálják el, ezzel csökkentve az illegálisan bevándorlók számát.
Az Egyesült Államokban szintén forró téma a migráció, olyannyira, hogy a választási kampány egyik fő ügyévé vált. A demokrata pártiak azt állítják, azért okoz súlyos gondokat a bevándorlás, mert a republikánusok idén elgáncsolták a határral kapcsolatos törvénytervezetet, a jobboldal viszont azzal érvel, hogy a kormányzat nem tartatja be a jogszabályokat. Tény, hogy Joe Biden elnök 2021-es hivatalba lépése óta az adatok szerint több mint 10 millió illegális határátlépés történt – ez nem 10 millió embert jelent, mert akit visszaküldenek, az lehet, hogy újból próbálkozik. Mark Krikorian, a bevándorlási kérdések szakértője, a Center for Immigration Studies kutatási szervezet ügyvezető igazgatója a Mandinernek adott interjújában tavaly kifejtette: elsősorban nem a belépésekkel van a baj, hanem azzal, ami utána történik. „A fő probléma az, hogy a kormányzat durván megsérti a törvényt, és több százezer külföldit enged szabadon, olyanokat, akiknek nincs vízumuk, nincs joguk belépni az országba. Csak úgy beengedik őket az Egyesült Államokba. Ez nem csupán migrációs válság, hanem politikai válság is. A kormány nem hisz a bevándorlási törvények betartatásában, ezért úgy döntött, hogy nem tartatja be őket.” Amiatt, hogy a kormányzat nem tartatja be a törvényeket, a republikánus kormányzók egyéni megoldásokkal próbálkoznak. A texasi Greg Abbott például a Demokrata Párt ellen fordította a nyitott határok politikáját, és 2022-ben úgy döntött, az illegálisan érkezőket demokrata vezetésű városokba, köztük New Yorkba buszoztatja. Ez a New York Post beszámolója szerint azt eredményezte, hogy az illegális bevándorlás már nemcsak a határ menti államokat érinti, hanem olyan államokat is, amelyeknek eddig nem kellett szembenézniük a migráció következményeivel.
Nagy vita alakult ki azután, hogy Kamala Harris alelnök azt állította: ha elnök lesz, határozottan fel fog lépni az illegális bevándorlás ellen. A republikánusok rámutattak, Joe Biden egyik első lépése az volt, hogy megszüntette Donald Trump vonatkozó elnöki rendeleteit, amivel gyakorlatilag kinyitotta a déli határt. Több állam is azzal küzdött, hogy ha megpróbálta betartatni a törvényeket, akkor az igazságügyi minisztérium pert indított ellene. A kormányzat például beperelte Texast, amiért lehetővé akarta tenni a helyi hatóságoknak, hogy letartóztassák az illegálisan érkező migránsokat. Donald Trump egyik kiemelt üzenete a határvédelem helyreállítása; jelezte, hogy ő nem akadályozná az államokat és a hatóságokat a törvények betartatásában, emellett a deportálás lehetőségét is meglebegtette. Ha a republikánus jelölt győz novemberben, változások jönnek a mexikói határon, azonban számítani lehet arra, hogy az aktivista bírók mindent megtesznek az illegális migráció visszaszorítása és a határvédelem megnehezítéséért, ahogy tették az előző Trump-kormányzat idején.
Magyarország szintén évek óta küzd az illegális migráció megfékezéséért, s az utóbbi időben egyre több nyugati ország választ hasonló utat. Németország lezárta a határait, Franciaország új belügyminisztere ismét büntető törvénykönyvbe venné az illegális tartózkodást, és engedélyezné, hogy a deportálandókat hosszabb ideig tartsák őrizetben. Hollandia bejelentette minden idők legkeményebb migrációellenes jogszabályrendszerét, Svédország és Finnország kormánya is migrációellenes törvényekről tárgyal. Emlékezetes: az Európai Unió Bírósága szerint Magyarország uniós jogot sértett azzal, hogy korlátozásokat vezetett be az illegális migráció kezelésére, és kétszázmillió eurós bírságot szabott ki, amely naponta újabb egymillió euróval növekszik, ha a jogsértés fennáll. A kormány erre válaszul bejelentette, hogy busszal fogja Brüsszelbe szállítani az illegálisan bevándorlókat. „Ha Brüsszel továbbra is ragaszkodik a Magyarországot a migráció miatt büntető döntéséhez, akkor megkapja, amit akar, és Brüsszel főterére fogjuk szállítani a Magyarország kapuját döngető migránsokat” – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn az Országgyűlésben.